Uczelnia
Dla kandydata
Dla studenta
Kursy i szkolenia
Kontakt
Więcej
Opiekunowie Koła:
mgr Marcin Osowski
mgr Bartłomiej Dorożyński
Koło Naukowe Dietetyków SWSM ŻYWIENI WIEDZĄ powstało z inicjatywy Studentów Śląskiej Wyższej Szkoły Medycznej w Katowicach. Wspólne zamiłowanie do działania i podejmowania dodatkowych aktywności zrodziło projekt powstania organizacji zrzeszającej osoby, których pasją jest dietetyka. Jest to wewnątrzuczelniana organizacja skupiająca studentów pragnących poszerzać swoją wiedzę z zakresu dietetyki oraz medycyny, także tej niekonwencjonalnej.
Początek działalności można datować na 28 maja 2014 roku. Koło skupia ponad trzydziestu aktywnych członków i w dalszym ciągu prężnie się rozwija.
W ramach Koła Naukowego Dietetyków SWSM ŻYWIENI WIEDZĄ podejmowane są działania z zakresu popularyzacji wiedzy, prowadzenia badań naukowych i edukacji żywieniowej. Koło Naukowe Dietetyków SWSM ŻYWIENI WIEDZĄ w ramach swojej działalności bierze udział w konferencjach naukowych oraz organizuje spotkania w Uczelni ze specjalistami do spraw żywienia i żywności.
Podczas cyklicznych zebrań odbywają się ciekawe dyskusje dotyczące zawodu dietetyka, najnowszych doniesień akademickich oraz opiniotwórczych książek lub filmów dokumentalnych, dzięki którym studenci podnoszą własne kompetencje.
Stałym elementem, będącym miłym wytchnieniem od strony typowo naukowej, są tematyczne spotkania kulinarne, aranżowane przez opiekuna Koła. W trakcie zajęć praktycznych studenci mogą zmierzyć się z wybranymi przez siebie przepisami, świetnie się przy tym bawiąc i doskonaląc swoje gastronomiczne umiejętności.
Dla członków Koła organizowane są również warsztaty poświęcone m.in. „Tradycyjnej Medycynie Chińskiej” prowadzone przez specjalistkę w tym zakresie, wykładowcę Śląskiej Wyższej Szkoły Medycznej w Katowicach.
Wszystkich zainteresowanych współpracą serdecznie zapraszamy oraz prosimy o kontakt na adres e-mail swsmdietko@gmail.com lub z opiekunem Koła.
Nasze motto brzmi:
„Dziewięć dziesiątych naszego życia polega na zdrowiu”
Artur Schopenhauer
• Klaudia Cesarz: Assessment of nutritional status of nursing home residents in the Silesian province using the MNA questionnaire
• Dominika Klimek: Evaluation of iron intake by women aged 19-50
• Anna Zabochnicka: Effect of protein intake on the kidney condition of athletes
W roku 2021/2022 koło liczy 18 członków.
W ramach spotkań Koła przygotowywane są prace badawcze celem przedstawienia ich na Konferencjach Naukowych oraz przygotowanie potencjalnej publikacji w monografii. Ponadto w przygotowaniu jest również praca przeglądowa celem publikacji w czasopiśmie naukowym.
Członkowie Koła Naukowego Dietetyków przygotowują się również do prestiżowego ogólnopolskiego turnieju wiedzy dietetycznej Nutriada 2022, który odbędzie się dnia 6-7 maja 2022 roku.
W roku akademickim 2019/2020 oraz 2020/2021 Koło nie prowadziło prac badawczych z powodu pandemii SARS-Cov2 oraz braku osób chętnych do uczestnictwa w formie zdalnej.
W kolejnym roku akademickim planowane jest:
W obecnym roku akademickim planowane jest:
Udział w VIII Ogólnopolskiej Konferencji Studentów Kosmetologii i Dietetyki
Praca: Zachowania żywieniowe kobiet ciężarnych stosujących dietę wegańską
Autor: Marta Wojciechowska
Opiekun pracy: mgr Marcin Osowski
Udział w VII Ogólnopolskiej Konferencji Studentów Kosmetologii i Dietetyki.
Praca: „Potencjał żywieniowy bioaktywnych składników czekolady” – PRACA WYRÓŻNIONA
Autor: Bartłomiej Dorożyński, Aleksandra Grabowska
Opiekun pracy: mgr Marcin Osowski
Praca: „Analiza porównawcza asortymentu produktów light z ich tradycyjnymi odpowiednikami w grupie przetworów mlecznych”.
Autor: Michał Urbanek, Martyna Czich
Opiekun pracy: mgr Marcin Osowski
Tematy spotkań – SEMESTR ZIMOWY:
Tematy spotkań – SEMESTR LETNI:
Udział w VI Ogólnopolskiej Konferencji Studentów Kosmetologii i Dietetyki.
Praca: „Ocena wpływu wybranych źródeł błonnika pokarmowego na zmiany poziomu glukozy w surowicy krwi: Studium przypadku” – PRACA NAGRODZONA.
Autor: Joanna Waśków
Opiekun pracy: mgr Anna Brończyk-Puzoń
Praca nr 1.: „Efektywna suplementacja witaminą D2 u osób stosujących dietę wegetariańską”
Ogólnopolska Konferencja Congressus Dietetica V, 10-11.04.2015r., Łódź
Streszczenie pracy opublikowane zostanie w czasopiśmie Congressus Dietetica.
Autor: Aleksandra Penter
Opiekun pracy: mgr Katarzyna Fizia
Praca nr 2.: „Rola dietetyka w terapii wybranych zaburzeń odżywiania”.
I Ogólnopolska Konferencja Naukowa: „Dietetyka i Zdrowie publiczne w wymiarze interdyscyplinarnym”, 27.03.2015r., Katowice
Autor: Iwona Zieleń
Opiekun pracy: Anna Brończyk-Puzoń
Świadomość spożycia kwasu foliowego wśród kobiet w wieku rozrodczym
Celem badania jest ocena świadomości spożycia kwasu foliowego wśród kobiet będących i niebędących w ciąży w wieku rozrodczym. Praca zostanie wykonania w wybranych poradniach ginekologicznych i szkołach rodzenia na terenie województwa śląskiego.
Świadomość żywieniowa pacjentów onkologicznych w świetle najnowszej wiedzy medycznej z zakresu chemoprewencji i dietoterapii onkologicznej
Celem badania jest ocena sposobu odżywiania pacjentów onkologicznych, źródeł z których czerpią informacje na ten leczenia żywieniowego w wybranych chorobach nowotworowych. Pozyskane informacje będą skonfrontowane z najnowszą wiedza naukową z tego zakresu oraz materiałami pseudonaukowymi krążącymi w Internecie. Trwa ustalenie miejsca badania.
Świadomość stosowania suplementacji witaminy D w grupie pacjentów podstawowej opieki zdrowotnej
Celem badania jest ocena świadomości stosowania suplementacji witaminy D w grupie pacjentów podstawowej opieki medycznej. Praca ma na celu ocenę m.in. źródeł wiedzy o witaminie D i jej obowiązkowej suplementacji w danych miesiącach roku, opinii pacjentów na temat jej wpływu na zdrowie. Praca zostanie wykonana w wybranych poradniach podstawowej opieki zdrowotnej na terenie województwa śląskiego.
W dniu 24 lutego 2015 roku o godzinie 16.00 odbyło się kolejne spotkanie Koła Naukowego Dietetyków SWSM z serii zajęć na kuchni (sala 215).
Tym razem motywem spotkania były kuchnie świata, na które studenci z odpowiednim wyprzedzeniem przygotowali kilka przepisów dokładnie je analizując i dopasowując ilością potrzebnych produktów do liczby członków koła. Wśród przepisów dominowała kuchnia azjatycka – japońska, chińska, tajska oraz gruzińska, lecz pojawiły się również niezapowiadane wcześniej fińskie przysmaki.
Na kole naukowym pojawiło się 12 osób, wliczając opiekuna koła – panią mgr Annę Brończyk-Puzoń. Powstały 4 grupy złożone z pomysłodawców przepisu z każdej kuchni.
Gotowanie zajęło około 90 minut, a podczas tej czynności wiceprzewodniczący częstował członków koła jednym z dwóch zdobytych w Finlandii przysmaków – jako pierwsza pojawiła się kiełbasa z renifera, która raczej smakowała większości. Powstały 4 przepyszne (tak przynajmniej się zapowiadało) potrawy. Do nakrytego wcześniej stołu najpierw podano przedstawiciela kuchni chińskiej – zupę pekińską przyrządzoną przez liczną, bo aż jednoosobową grupę wiceprzewodniczącego koła. Zupa nie jest skomplikowana, ponieważ jej główne składniki to kurczak, jajka, pędy bambusa, grzyby mun, niewiele sosu sojowego i octu jabłkowego oraz oczywiście sos chilli, którego wiceprzewodniczący nikomu nie pożałował, o czym mogły świadczyć obfite łzy nieszczęsnych śmiałków. W efekcie powstała zupa, której smak można opisać jako ostro-kwaśno-słona, z dużym naciskiem na 'ostro’. Ku zdziwieniu kucharza nikt nie chciał dokładki, lecz nic się nie zmarnuje – o garnku z pozostałą częścią zupy poinformowano dział marketingu, który zawsze jest chętny do próbowania dań przyrządzonych przez dietetyków SWSM.
Następnie podano coś z kuchni tajskiej przyrządzone przez grupę 3 studentów – krewetki w sosie z trawą cytrynową. Początkowo miały być to dwa osobno zrealizowane przepisy na krewetki, jednak pojawiły się komplikacje podczas gotowania, polegające na różnicy zdań kucharzy – powstały dwa 'fronty’ – jeden złożony z naszego kolegi Piotra Rzepeckiego, a drugi z dwóch koleżanek. Wojna toczyła się o to, który przepis będzie smaczniejszy. O nieoficjalny werdykt poproszono wiceprzewodniczącego, który stwierdził ku zdziwieniu wszystkich, że przepis kolegi Rzepeckiego wygrywa. Prawdopodobnie był to efekt zastosowania dużej ilości ulubionej przyprawy przewodniczącego Rzepeckiego – pieprzu. Koniec końców, zawarto swego rodzaju rozejm i obydwie potrawy zostały ze sobą zmieszane, tworząc bardzo ciekawy smak.
Kolejną potrawą było sushi – przedstawiciel kuchni japońskiej. Najbardziej skomplikowana potrawa wymagała przez to dużej ilości zaangażowanych osób, bo było ich aż 5, z czego owijanie ryżu ze składnikami w Nori przypadło na główną pomysłodawczynię. Śmiało można stwierdzić, iż sushi było najsmaczniejszą kuchnią podczas tego spotkania. Bardzo smaczne wieloskładnikowe futomaki, jednoskładnikowe hosomaki, oraz kilka kawałków californiamaki zarówno w wersji tradycyjnej z surowym łososiem, jak i wegańskiej zagościło na naszym stole. Dla chętnych pojawił się również szybki kurs jedzenia pałeczkami, lecz część grupy postanowiła użyć metody nieuwzględniającej żadnych sztućców. Każdy kawałek zamoczony wcześniej w ciemnym sosie sojowym oraz wasabi szybko dostał się do naszych żołądków. W międzyczasie pojawiła się też ciekawostka, iż sushi nie może być przyrządzane przez kobiety, ponieważ wschodnioazjatycka tradycja podkreśla ich zmiennocieplność przez kilka dni w miesiącu, co może skutkować naruszeniem odpowiednich walorów smakowych ryżu. Lecz na szczęście nie było z nami żadnego azjatyckiego tradycjonalisty, który widząc tę 'hańbę’ miałby ochotę popełnić harakiri.
Ostatnim gościem na naszym stole było danie z kuchni gruzińskiej przyrządzone przez grupę dwuosobową kolegi Zwierzchowskiego – były to grillowane bakłażanowe zawijasy z pastą orzechową w środku. Bardzo dobre słono-słodkie deserowe zwieńczenie spotkania.
Zbliżając się do podsumowywania spotkania mającego na celu zakończenie zajęć, wiceprzewodniczący postanowił poczęstować wszystkich kolejnym przysmakiem przywiezionym z Finlandii – cukierkami o zgrabnej nazwie „salmiakki”. Pytany o skład cukierków odpowiadał, że nic nie oznajmi, póki wszyscy nie spróbują. Po kilku pierwszych osobach, które po spróbowaniu i chwilowym ssaniu cukierka zawiadomiły, że cukierki są słodkie, reszta grupy śmiało zaczęła się częstować. Po namowie przez przewodniczącego jak i wiceprzewodniczącego na cukierka o kolorze czerwonym, odwagą wykazała się również pani mgr Brończyk-Puzoń, popełniając podstawowy błąd polegający na zaufaniu do obydwu panów. Początkowo pojawił się jedynie krótki komentarz – „dziwny smak” przeplatający się z subtelnym uśmiechem. Kiedy wszyscy członkowie koła poczęstowali się tajemniczymi cukierkami, właściciel pozostałej ilości cukierków oświadczył, iż kto nie może się doczekać, niech spróbuje rozgryźć cukierka. Na reakcję koneserów w postaci pytań o zawartość odpowiadał kolega Rzepecki mówiąc zdecydowanie i z powagą – „robak”!. Na całe szczęście dla większości, był to tylko żart. Znalazło się w końcu kilku śmiałków, którzy rozgryźli cukierka czując słono-ostry smak, a w tym nieszczęsna pani mgr, która wzięła najgorszy z możliwych smaków (poprzednio rekomendowanego przez panów Piotrów – czerwonego cukierka) – eksplodująca dawka soli oraz chilli szybko zmyła z twarzy pani mgr uśmiech i ciekawość, co skutkowało tym, iż cukierek nie zagościł na dłużej w dotychczasowym miejscu. Można jedynie się domyślać, że konsekwencje dadzą się odczuć w ocenie końcowej panów Piotrów z przedmiotu prowadzonego przez panią mgr Brończyk-Puzoń.
Całe zdarzenie zostało udokumentowane w postaci zdjęć robionych przez pracownika działu marketingu, który zagościł na kuchni.
Spotkanie zakończyło się około godziny 19.00, gdy ostatni wilgotny od mycia talerz został starannie przetarty i odłożony na miejsce. Przewidywana jest kontynuacja zajęć z serii kuchni świata, gdyż wszyscy członkowie koła wspaniale się bawili, ale także wymieniali się doświadczeniami oraz wiele się nauczyli, między innymi tego, iż warto czasem próbować nowych smaków niekoniecznie będąc zadowolonym z efektów skosztowania, co potwierdzić może opiekun koła – pani mgr Anna Brończyk-Puzoń.
Wiceprzewodniczący
Koła Naukowego Dietetyków SWSM
Piotr Pobłocki
Dnia 16 grudnia 2014 r. Koło Naukowe Dietetyków SWSM zorganizowało tematyczne spotkanie kulinarne pt. „Dietetyczne dania wigilijne”.
Prężnie działająca i zmotywowana kilkunastoosobowa grupa studentów pod kierownictwem mgr Anny Brończyk-Puzoń oraz mgr Katarzyny Fizi dała pokaz swoich kulinarnych umiejętności, brawurowo przygotowując szereg smacznych i zdrowych dań wigilijnych z wegańską „rybą” po grecku w postaci tofu na czele.
Nieco mniej awangardowe, aczkolwiek wcale nie gorsze okazały się być pozostałe potrawy, takie jak: kutia, barszcz z uszkami, bigos ze śliwkami czy zupa migdałowa z ptysiowymi groszkami. Wszystkie dania były równie udane!
Niestety, jak to zwykle bywa, nie obyło się też bez małego zgrzytu. Niżej podpisany – przewodniczący Koła, nie chcąc być gorszym od reszty ekipy, postanowił dać przykład i podjął się najtrudniejszego wyzwania, jakim był… sernik żurawinowy. Nie był to jednak zwykły sernik, o nie! Miał mieć makowy spód, migdałów w brud, do tego orzechy i oczywiście wspomniana wcześniej żurawina. Zapowiadało się naprawdę pięknie! Tak też było – „niżej podpisany” przy niewielkiej pomocy pozostałych osób dzielnie radził sobie ze wszystkimi instrukcjami zawartymi w przepisie. Udawało mu się to do tego stopnia, że czujne oczy bardziej doświadczonych koleżanek przestały być zwrócone na drżące ręce stawiającego pierwsze kroki w cukiernictwie przewodniczącego, a zaczęły zajmować się grającym na gitarze kolędy i wprawiającym nas w świąteczny nastrój koledze Pobłockim. Końcowego efektu takiego obrotu spraw można się domyślić, warto jedynie wtrącić, że stwierdzenie „kąpiel wodna” nie odnosi się tylko do czynności związanych z codzienną higieną… Ostatecznie, co zaskakujące, sernik okazał się zjadliwy! Miał dwa centymetry grubości i był całkiem smaczny.
Tytułem podsumowania, nasze wigilijne spotkanie należy zaliczyć do bardzo udanych i pouczających. Wszyscy członkowie Koła świetnie się bawili i niecierpliwie czekają na kolejne kuchenne wyzwania.
Przewodniczący Koła Naukowego Dietetyków SWSM
Piotr Rzepecki